Nádrž je přirozená, plná vodních rostlin |
nejen pro nás, ale i pro mnoho živočichů. Vodu vycítí na dálku a už za pár dní se do ní nastěhují. I jezírko o několika metrech čtverečních může hostit neuvěřitelné množství rozmanitých obyvatelů.
Žáby, čolky, vážky, vodoměrky… v jakém jezírku se jim bude dařit?
Nemusíme vůbec chovat poměrně náročné rybky, aby to v jezírku jak se patří žilo. Pokud je nádrž přirozená, plná vodních rostlin a živé, nikoli chemicky upravované vody, bude za chvíli i plná přirozených obyvatel. Zajímavým a užitečným tvorům poskytneme útočiště, přímo na naší zahradě otevře úžasný přírodní mikrosvět. Navíc pulci čistí nádrž od řas, dospělé žáby zase na zahradě pochytají spoustu škodlivého hmyzu. Vážky jsou zase nejkrásnější ozdobou…
-
Dospělé žáby, pokud se budou u jezírka nadále zdržovat, pochytají na zahradě mnoho nevítaného hmyzu. Potřebují k tomu pouze dostatek úkrytů, například z kamení či větví, a klidu.
Břeh jezírka s květinami (Krásněnky) |
Žabí vajíčka potřebují ke zdárnému vývinu prohřátou mělčinu a klidnou vodu, proto žáby vyhledávají malé tůňky i louže.
Vylíhlí pulci se ihned pustí do důkladného čištění nádrže od řas, pečlivě je seškrabují ze stěn, kamenů i ponořených rostlin.
Proto je prozíraví zahrádkáři rádi vidí, a pokud je jezírko čištěno i filtrem, dočasně jej vypnou. Ten může totiž malé pulce nasát a zahubit.
Když se pulci promění v žabky, je pro ně životně důležitý snadný přístup na břeh. Malé žabky se kupodivu mohou utopit. Plavat dovedou teprve po odpočinku na břehu a dokončení proměny – odpadnutí ocásku.
U rybníčku proto vytvoříme pozvolný sklon břehu, položíme oblázky, písek a vodní rostliny, které umožní maličkým žabkám opustit vodu.
To se zahradním nadšencům líbí. Sdílejte!